Results

Wednesday 14 November 2018

West Division

19:45
Kidsgrove Athletic
P - P
Droylsden

The FA Trophy 18-19 - Second Qualifying Round - Replays

Att. 115
Carlton Town
0 - 4 Full time
Farsley Celtic
  • James Spencer 12'
  • Adam Clayton 15'
  • Daniel Ellis 44'
  • Luke Parkin 78'

Manchester Premier Cup 18-19 - Quarter Final

Att. 206
Trafford
0 - 1 Full time
Radcliffe
  • Lewis Lacy 62'

Lancashire FA Challenge Trophy 18-19 - Second Round

Att. 180
Longridge Town
  • Paul Turner 8'
1 - 3 Full time
Colne
  • Oliver Wood 17'
  • Oliver Wood 23' (Pen)
  • Alex Curran 45'

Tuesday 13 November 2018

Premier Division

19:45
Gainsborough Trinity
P - P
Buxton
Att. 230
Lancaster City
  • Robert Wilson 57' (Pen)
  • Robert Wilson 77'
2 - 1 Full time
Hyde United
  • Connor Simpson 20'
19:45
Mickleover Sports
P - P
Marine
19:45
Witton Albion
P - P
Farsley Celtic

West Division

Att. 228
Leek Town
  • Timothy Grice 12'
  • Robert Stevenson 55'
  • Jordan Johnson 57'
3 - 1 Full time
Glossop North End
  • Adam Latham 67'

Cambridgeshire Invitation Cup 18-19 - Quarter Final

Att. 85
Wisbech Town
  • Toby Hilliard 7'
  • Eoin McQuaid 8'
  • Alex Beck 15'
  • Toby Hilliard 27'
  • Toby Hilliard 56'
  • Danny Setchell 74' (Pen)
6 - 0 Full time
Linton Granta

The FA Trophy 18-19 - Second Qualifying Round - Replays

Att. 283
Buxton
  • Nico DeGirolamo 34'
1 - 2 Full time
Stalybridge Celtic
  • Liam Tongue 42'
  • Chris Sharp 76'
Att. 157
Mickleover Sports
0 - 1 Full time
Stratford Town
  • Mikey Taylor 88'
Att. 188
Pickering Town
  • Joshua Greening 7'
  • Billy Logan 83'
2 - 0 Full time
AFC Mansfield
Att. 219
Workington
  • Bradley Hubbold 10'
  • Jason Walker 22'
  • Samuel Joel 36'
  • Daniel Wordsworth 49'
  • Scott Allison 76'
5 - 0 Full time
Newcastle Town

The FA Trophy 18-19 - Second Qualifying Round

20:00
Yaxley
  • Thomas Waumsley 70'
2 - 2 Full time
Ramsbottom United
  • Ruben Jerome 59'
  • Nic Evangelinos 68'

Sheffield & Hallam Senior Cup 18-19 - Third Round

Att. 66
Stocksbridge Park Steels
  • Tyler Williams 56'
1 - 2 Full time
Maltby Main
  • Danny Frost 39'
  • Ross Duggan 43'

Manchester Premier Cup 18-19 - Quarter Final

Att. 138
Chadderton
  • JORDAN BUTTERWORTH 88'
1 - 1 Full time
Droylsden
  • Faustin Makela 10'
Chadderton win 4-2 on penalties
Att. 451
Mossley
0 - 2 Full time
FC United of Manchester
  • Ryan White 15'
  • Kurt Willoughby 80'

East Riding County Cup 18-19 - Second Round

19:30
Hall Road Rangers
0 - 1 Full time
North Ferriby United
  • James Williamson 87'

Saturday 10 November 2018

Premier Division

Att. 264
Hednesford Town
  • Daniel Cockerline 70'
1 - 0 Full time
Warrington Town
Att. 352
Marine
  • James Joyce 60'
1 - 1 Full time
Gainsborough Trinity
  • Simon Russell 76'
Att. 338
Matlock Town
  • Craig King 12'
  • Nathan Whitehead 19'
2 - 1 Full time
Bamber Bridge
  • Alistair Waddecar 61'
Att. 219
North Ferriby United
  • Thomas Waudby 35'
1 - 4 Full time
Nantwich Town
  • Callum Saunders 12'
  • Daniel Glover 21' (Pen)
  • Joel Stair 33'
  • Daniel Glover 67'

East Division

15:00
AFC Mansfield
P - P
Loughborough Dynamo
Att. 270
Belper Town
  • Pitou Crouz 81' (Pen)
1 - 3 Full time
Tadcaster Albion
  • Billy Whitehouse 19'
  • Patrick Miller 39'
  • Joe Lumsden 79'
15:00
Cleethorpes Town
P - P
Carlton Town
Att. 286
Cleethorpes Town
  • Daniel North 24'
  • Scott Vernon 90'
  • Oliver Donald 90'
3 - 3 Full time
Loughborough Dynamo
  • Luke Thorogood 11'
  • Josh Riley 48'
  • Reuben Asamoah 78'
15:00
Marske United
P - P
Brighouse Town
Att. 466
Morpeth Town
  • David Carson 4'
  • Jeffrey Henderson 17'
2 - 1 Full time
Stocksbridge Park Steels
  • Luke Mangham 87'
15:00
Ossett United
P - P
Gresley FC
15:00
Pickering Town
P - P
Sheffield FC
Att. 125
Spalding United
0 - 3 Full time
Lincoln United
  • Robert Norris 11'
  • Robert Norris 19'
  • Robert Norris 72'
15:00
Stamford
P - P
Frickley Athletic
15:00
Wisbech Town
P - P
Pontefract Collieries

West Division

Att. 214
Chasetown
  • Matthew Gardner 29'
  • George Cater 66'
2 - 2 Full time
Glossop North End
  • Matthew Russell 82'
  • Matthew Russell 84' (Pen)
Att. 273
Clitheroe
  • Max Hazeldine 16'
  • Max Hazeldine 90'
2 - 1 Full time
Skelmersdale United
  • Oliver Van Veen 6'
Att. 214
Droylsden
  • Sefton Gonzales 86'
1 - 2 Full time
Colwyn Bay
  • Blake Robinson 38'
  • Thomas McCready 43'
15:00
Kendal Town
P - P
Radcliffe FC
Att. 336
Leek Town
0 - 1 Full time
Atherton Collieries
  • Thomas Bentham 4'
Att. 222
Market Drayton Town
  • Daniel Beddows 20'
  • William Wells 42'
  • Andrew Hartlebury 82'
3 - 2 Full time
Runcorn Linnets
  • Kristian Holt 6'
  • Kurt Sherlock 28'
Att. 550
Mossley
0 - 0 Full time
Kidsgrove Athletic
15:00
Prescot Cables
P - P
Colne
15:00
Ramsbottom United
P - P
Newcastle Town
Att. 287
Trafford
  • Ross Davidson 60'
1 - 1 Full time
Widnes
  • George Webster 81'

The FA Trophy 18-19 - Second Qualifying Round

Att. 105
AFC Mansfield
  • Jordan Annable 33'
  • Jack Broadhead 68'
2 - 2 Full time
Pickering Town
  • Joshua Greening 35'
  • Ryan Blott 73' (Pen)
Att. 246
Basford United
  • Zak Goodson 6'
  • Zak Goodson 17'
  • Kieren Fenton 19'
  • Liam Hearn 90' (Pen)
4 - 0 Full time
Stafford Rangers
Att. 167
Farsley Celtic
0 - 0 Full time
Carlton Town
Att. 408
Halesowen Town
  • Lewis Reilly 37'
  • Lewis Reilly 90'
  • Jack Kelly 90'
3 - 2 Full time
Prescot Cables
  • Josh Klein-Davies 2'
  • Josh Klein-Davies 67'
Att. 262
Lancaster City
  • Charlie Bailey 90'
1 - 0 Full time
Ossett United
Att. 290
Marske United
  • Curtis Round 1'
  • James Fairley 86'
2 - 0 Full time
Tamworth
Att. 160
Newcastle Town
  • Taylor Attrell 62'
  • Matthew Lowe 86'
2 - 2 Full time
Workington
  • Conor Tinnion 11'
  • Gari Rowntree 42'
Att. 1095
South Shields
  • Carl Finnigan 12'
  • Dillon Morse 32'
2 - 1 Full time
Hyde United
  • Jordan Fagbola 24'
Att. 409
Stalybridge Celtic
0 - 0 Full time
Buxton
Att. 566
Stamford
  • Jon Challinor 27'
1 - 0 Full time
Kettering Town
Watch video highlights
Att. 185
Stratford Town
  • Jordan Williams 26'
1 - 1 Full time
Mickleover Sports
  • William Norcross 85'
Att. 300
Witton Albion
  • Amour Lingouba 20'
  • Zack Reynolds 71' (OG)
2 - 0 Full time
AFC Rushden & Diamonds

The FA Trophy 18-19 - First Qualifying Round - Replays

Att. 186
Yaxley
  • Daniel Cotton 30'
  • Joe Butterworth 47'
2 - 0 Full time
Wisbech Town

Wednesday 7 November 2018

Sheffield & Hallam Senior Cup 18-19 - Third Round

Att. 254
Worksop Town
0 - 1 Full time
Frickley Athletic
  • Lewis Szanto 86'

Lancashire FA Challenge Trophy 18-19 - Second Round

Att. 82
Garstang
  • Reece Barrett 12'
1 - 1 Full time
Atherton Collieries
  • Gareth Peet 3'
Garstang win 5-3 on pens

Tuesday 6 November 2018

Premier Division

19:45
Hyde United
P - P
Farsley Celtic
Att. 220
Witton Albion
  • James Foley 5' (Pen)
1 - 3 Full time
Stalybridge Celtic
  • Matthew Wolfenden 24'
  • Matthew Wolfenden 42'
  • Liam Tongue 56'

West Division

Att. 147
Droylsden
  • Luke Daly 32'
  • Sefton Gonzales 64' (Pen)
  • Luke Daly 90'
3 - 1 Full time
Skelmersdale United
  • William Dunne 58'
Att. 254
Prescot Cables
0 - 4 Full time
Ramsbottom United
  • Nialle Rodney 9'
  • Nic Evangelinos 39'
  • Sam Aston 56'
  • Jamie Rother 57'

The FA Trophy 18-19 - First Qualifying Round

Att. 198
Wisbech Town
  • Samuel Gaughran 29'
1 - 1 Full time
Yaxley
  • Thomas Waumsley 25'

North Riding Senior Cup 18-19 - First Round

Att. 172
Redcar Town
0 - 5 Full time
Scarborough Athletic
  • Luke Lofts 34' (Pen)
  • Jack Johnson 47'
  • Nathan Valentine 49'
  • James Cadman 60'
  • George Walmsley 84'

Staffordshire Senior Cup 18-19 - Second Round

Att. 178
Stafford Rangers
  • Jack Sherratt 43'
  • Joe Cuff 53'
  • Joshua Green 56'
  • Jake Charles 90'
4 - 2 Full time
Rocester
  • Luca Sorrentino 81'
  • Carl Allen 82'

The West Riding County Cup 18-19 - Second Round

19:45
Knaresborough
  • Nick Black 9'
  • Brad Walker 11'
  • Gregg Anderson 38'
3 - 3 Full time
Farsley Celtic
  • Ben Atkinson 23'
  • Nathan Cartman 69'
  • Ben Atkinson 74'
Knaresborough win 4-2 on pens
Att. 167
Tadcaster Albion
0 - 5 Full time
Ossett United
  • Jack Vann 4'
  • Nicky Boshell 53'
  • Lebrun Mbeka 54'
  • Nicky Boshell 60'
  • Thomas Corner 64'

Walsall Senior Cup 18-19 - Second Round

Att. 129
Boldmere St. Michaels
  • Joe Lyng 21'
  • Ben Usher-Shipway 35'
2 - 0 Full time
Chasetown

Cheshire Senior Cup 18-19 - Preliminary Round

Att. 173
Warrington Town
  • Joshua Amis 4'
1 - 2 Full time
Stockport County
  • Festus Arthur 18'
  • CONNOR DIMAIO 69'

Derbyshire Senior Cup 18-19 - ROUND TWO

Att. 150
Alfreton Town
  • JOSHUA GOWLING 21'
1 - 1 Full time
Glossop North End
  • Mitchell Bryant 24'
Alfreton win 5-4 on pens
Alfreton Town win 5 - 4 on penalties.
Att. 124
Belper Town
  • Darol Lucas 21'
  • Kai Hancock 41'
  • Derry Robson 69'
  • Craig Nelthorpe 84' (Pen)
  • Kai Hancock 90'
  • Kai Hancock 90'
6 - 0 Full time
Dronfield
Att. 86
Buxton
  • Diego De Girolamo 16'
  • Bradley Grayson 77'
  • Daniel Hopkins 90'
3 - 1 Full time
Heanor Town
  • Kyle Daley 57'
Att. 118
Gresley
  • Cameron Steele 70'
1 - 2 Full time
Mickleover Sports
  • Pablo Mills 28'
  • VICTOR SODEINDE 82'
Att. 200
Matlock Town
  • Craig Westcarr 6' (Pen)
  • Luke Hinsley 11'
  • Luke Hinsley 35'
  • Bradley Beatson 42'
  • Cleveland Taylor 44'
5 - 1 Full time
Shirebrook Town
  • Ben Burbanks 62'

Lancashire FA Challenge Trophy 18-19 - Second Round

Att. 416
Chorley
0 - 1 Full time
Bamber Bridge
  • Chris Marlow 61'
Att. 146
Radcliffe
  • Tunde Owolabi 10'
  • Raul Correia 82'
2 - 0 Full time
Padiham
Att. 190
Southport
  • JACK SAMPSON 18'
  • JACK SAMPSON 29'
  • JORDAN RICHARDS 32'
  • Josh Snowden 49' (OG)
  • Morgan Homson-Smith 54'
6 - 0 Full time
Clitheroe

Lincolnshire Senior Cup 18-19 - Final

Att. 283
Cleethorpes Town
  • Scott Vernon 20'
  • Joshua Batty 57'
  • Scott Vernon 61'
3 - 3 Full time
Stamford
  • Jake Duffy 6'
  • Joshua Egginton 13'
  • Oliver Brown-Hill 82'
Cleethorpes win 5-3 on pens

Monday 5 November 2018

The West Riding County Cup 18-19 - Second Round

Att. 186
Brighouse Town
  • Gabriel Johnson 5'
  • Marley Grant 9'
  • Mohammed Ibrahim 24'
  • Jack Normanton 66'
  • Mohammed Ibrahim 88'
5 - 1 Full time
Bradford Park Avenue Community Football
  • Adam Nowakowski 25'

Saturday 3 November 2018

Premier Division

Att. 232
Basford United
  • Nathan Watson 35'
  • Nathan Watson 68'
  • Liam Hearn 78'
  • Nathan Watson 90'
4 - 2 Full time
North Ferriby United
  • Dan Nichols 30'
  • Jordan Harrison 46'
Att. 727
Farsley Celtic
  • Nathan Cartman 23'
  • William Hayhurst 68' (Pen)
  • Adam Clayton 73'
3 - 1 Full time
Scarborough Athletic
  • Michael Coulson 55'
Att. 219
Grantham Town
0 - 2 Full time
Warrington Town
  • Bohan Dixon 82'
  • Jack Mackreth 90' (Pen)
Att. 244
Hednesford Town
  • Daniel Sweeney 81'
1 - 1 Full time
Bamber Bridge
  • Matthew Argent-Barnes 55'
Att. 366
Marine
0 - 0 Full time
Hyde United
Att. 151
Mickleover Sports
  • Nathan Jarman 64'
1 - 0 Full time
Workington
Att. 344
Nantwich Town
  • Stephen Jones 25'
1 - 4 Full time
Matlock Town
  • Craig King 55'
  • Cleveland Taylor 68'
  • Craig King 79'
  • Bradley Beatson 90'
Att. 457
Stafford Rangers
  • Izak Reid 12'
1 - 1 Full time
Gainsborough Trinity
  • Ashley Worsfold 81'
Att. 445
Stalybridge Celtic
  • Neil Kengni 90'
1 - 1 Full time
Buxton
  • Michael Clarke 52' (OG)
Att. 776
Whitby Town
0 - 1 Full time
South Shields
  • Craig Baxter 81'
Att. 262
Witton Albion
  • Robert Hopley 16'
1 - 0 Full time
Lancaster City

East Division

Att. 206
Brighouse Town
  • Aaron Martin 10'
  • Gabriel Johnson 57'
2 - 0 Full time
Belper Town
Att. 76
Carlton Town
  • Joe Brothwell 75'
1 - 2 Full time
Pickering Town
  • Billy Logan 51'
  • Joseph Danby 90'
Att. 211
Frickley Athletic
0 - 2 Full time
Morpeth Town
  • Jack Foalle 10'
  • Jack Foalle 58'
Att. 165
Gresley FC
0 - 1 Full time
Spalding United
  • Leon Mettam 80'
Att. 152
Lincoln United
  • Matthew Cotton 35'
  • Thomas Garrick 90'
2 - 2 Full time
Stamford
  • Joe Burgess 13'
  • Jon Challinor 21'
Att. 105
Loughborough Dynamo
0 - 4 Full time
Marske United
  • Craig Gott 31' (Pen)
  • Adam Wheatley 34'
  • Joshua Rowbotham 59'
  • Matthew Waters 65'
Att. 203
Pontefract Collieries
  • Michael Dunn 3'
  • Eli Hey 15'
  • Jake Picton 52'
3 - 0 Full time
Cleethorpes Town
Att. 318
Sheffield FC
  • Mitchell Dunne 10'
  • James Gregory 14'
  • James Gregory 68'
3 - 0 Full time
Ossett United
Att. 127
Stocksbridge Park Steels
  • Benjamin Rhodes 90'
1 - 0 Full time
Wisbech Town
Att. 221
Tadcaster Albion
  • Joe Lumsden 90'
1 - 1 Full time
AFC Mansfield
  • Charlie Dawes 4' (Pen)

West Division

Att. 210
Atherton Collieries
  • Jordan Cover 11'
  • Daniel Lambert 46'
  • Jordan Cover 63'
  • Thomas Bentham 71'
  • Jordan Cover 86'
  • Daniel Lafferty 90'
6 - 2 Full time
Mossley
  • Max Leonard 37' (Pen)
  • Max Leonard 53' (Pen)
Att. 252
Colne
0 - 1 Full time
Trafford
  • Ben Harrison 18'
Att. 214
Colwyn Bay
  • Craig Pritchard 43'
  • Joshua Brizell 71' (Pen)
  • Lassana Nalatche Mendes 74'
  • Ashley Woods 77'
4 - 2 Full time
Chasetown
  • Callum Cockerill-Mollett 61'
  • Muziwandile NDuna 65'
Att. 191
Glossop North End
  • Dominic Marie 37'
  • Adam Latham 58'
2 - 0 Full time
Market Drayton Town
Att. 105
Kidsgrove Athletic
0 - 0 Full time
Kendal Town
Att. 101
Newcastle Town
  • Matthew Ward 30'
1 - 3 Full time
Droylsden
  • Domaine Rouse 13'
  • Sefton Gonzales 45' (Pen)
  • Sefton Gonzales 71' (Pen)
Att. 270
Radcliffe FC
  • Michael Fowler 45'
  • Michael Fowler 78'
  • Michael Fowler 86'
3 - 2 Full time
Prescot Cables
  • Christopher Almond 52' (Pen)
  • Christopher Almond 59'
Att. 375
Runcorn Linnets
  • Kristian Holt 12'
1 - 0 Full time
Leek Town
Att. 118
Skelmersdale United
0 - 3 Full time
Ramsbottom United
  • Ruben Jerome 22'
  • Ruben Jerome 66'
  • Nic Evangelinos 84'
Att. 69
Widnes
  • Kevin Towey 52'
1 - 2 Full time
Clitheroe
  • Joshua Gregory 43'
  • Max Hazeldine 45'

Latest news

Kidsgrove to host Student Day
Kidsgrove Athletic Kidsgrove to host Student Day

Kidsgrove Athletic have announced that this Saturday’s EVO-STIK League West Division fixture against Prescot Cables will be a special Student Day with offers for students from both Staffordshire and Keele University.

20 years between appearances for goalkeeper
Buxton 20 years between appearances for goalkeeper

Buxton joint-manager Paul Phillips set a remarkable club record when he donned the gloves for a county cup tie against Heanor Town last week.

Evo-Stik Club of the Month Awards - October 2018
General Evo-Stik Club of the Month Awards - October 2018

The three winners of the October EVO-STIK League Club of the Month awards have been revealed.

The Evo-Stik League newsletter

Keep up-to-date with our exclusive email newsletters.

Subscribe