Results

Saturday 20 October 2018

Premier Division

Att. 329
Bamber Bridge
0 - 4 Full time
Basford United
  • Nathan Watson 28'
  • Jack Thomas 38'
  • Courey Grantham 49'
  • Matthew Thornhill 83'
Att. 373
Buxton
  • Tolani Omotola 17'
  • Liam Hardy 74' (Pen)
2 - 2 Full time
North Ferriby United
  • Luke Hinsley 67'
  • Luke Lofts 77'
15:00
Gainsborough Trinity
P - P
Warrington Town
Att. 324
Lancaster City
0 - 6 Full time
Scarborough Athletic
  • Lewis Fensome 31' (OG)
  • Bailey Gooda 37'
  • Michael Coulson 42' (Pen)
  • James Walshaw 55'
  • Nathan Valentine 90'
  • Jack Johnson 90'
Att. 434
Matlock Town
  • Craig Westcarr 42' (Pen)
  • Jamie Jackson 61'
  • Craig Westcarr 69'
3 - 3 Full time
Hednesford Town
  • Daniel Sweeney 11' (Pen)
  • Daniel Sweeney 36' (Pen)
  • Daniel Sweeney 47'
Att. 378
Nantwich Town
0 - 0 Full time
Workington
Att. 1163
South Shields
  • David Foley 45'
1 - 0 Full time
Gainsborough Trinity
15:00
South Shields
P - P
Marine
Att. 548
Stafford Rangers
  • Daniel Burns 86'
1 - 3 Full time
Hyde United
  • John McCombe 72'
  • Connor Simpson 81'
  • Thomas Pratt 90'
Att. 354
Stalybridge Celtic
  • Ross Dent 40'
  • Ross Dent 64'
2 - 2 Full time
Farsley Celtic
  • William Hayhurst 19'
  • James Spencer 54'
15:00
Whitby Town
  • Dale Hopson 8'
  • Dale Hopson 68'
  • Daniel McWilliams 84'
  • Jassem Sukar 87'
4 - 0 Full time
Mickleover Sports
15:00
Witton Albion
P - P
Grantham Town

East Division

Att. 115
AFC Mansfield
0 - 1 Full time
Brighouse Town
  • James Hurtley 33'
Att. 213
Belper Town
  • Derry Robson 31'
  • Alex Peterson 50'
  • George Milner 88'
3 - 2 Full time
Pontefract Collieries
  • Eli Hey 24'
  • Eli Hey 73'
Att. 283
Cleethorpes Town
  • Scott Vernon 31'
1 - 5 Full time
Tadcaster Albion
  • Billy Whitehouse 6'
  • Harry Coates 47'
  • Casey Stewart 67'
  • Lamin Colley 80'
  • Joe Lumsden 84'
Att. 225
Marske United
  • Matthew Waters 66'
1 - 0 Full time
Stocksbridge Park Steels
Att. 411
Morpeth Town
  • Jack Foalle 32'
  • Jack Foalle 43'
  • Ben Sayer 53'
  • Tom Potter 63'
  • Tom Potter 90'
5 - 1 Full time
Gresley FC
  • Martin Smyth 54'
Att. 548
Ossett United
0 - 1 Full time
Lincoln United
  • Paul Grimes 73' (Pen)
Att. 163
Pickering Town
  • Nick Thompson 26'
  • Ryan Blott 86' (Pen)
  • Daniel Davison 88'
  • Billy Logan 90'
4 - 4 Full time
Frickley Athletic
  • Jacob Hazel 4' (Pen)
  • Tyler Walton 21'
  • Jameel Ible 45'
  • Tyler Walton 48'
Att. 128
Spalding United
  • Cenk Acar 7' (Pen)
  • James Hugo 11'
2 - 1 Full time
Sheffield FC
  • Mitchell Dunne 89'
15:00
Stamford
0 - 2 Full time
Carlton Town
  • Aaron Opoku 75' (Pen)
  • Aaron Opoku 90'
Att. 206
Wisbech Town
  • Toby Hilliard 32'
  • Oliver Gale 56'
2 - 4 Full time
Loughborough Dynamo
  • Karl Demidh 16'
  • Daniel Gordon 66' (Pen)
  • Corbi Brown 67'
  • Corbi Brown 81'

West Division

Att. 221
Chasetown
  • Ryan Wynter 35'
  • Matthew Hardiman 57'
2 - 2 Full time
Skelmersdale United
  • Sean Yeldrem 59'
  • Ryan Wynter 68' (OG)
Att. 217
Clitheroe
  • Max Hazeldine 68'
1 - 1 Full time
Newcastle Town
  • George Shaw 87'
Att. 173
Droylsden
  • Febian Brandy 10'
  • Sefton Gonzales 14'
  • Febian Brandy 15'
  • Liam Caddick 28'
  • Domaine Rouse 31'
  • Michael Brewster 90'
6 - 2 Full time
Widnes
  • Shaquille Antoine-Clarke 44' (OG)
  • Ben Hodkinson 47'
Att. 151
Kendal Town
0 - 4 Full time
Atherton Collieries
  • Benjamin Hardcastle 6'
  • Vincent Bailey 44'
  • Jordan Cover 83'
  • Connor Gaul 90' (Pen)
Att. 98
Market Drayton Town
0 - 4 Full time
Colne
  • Alex Curran 46'
  • Connor Hughes 51'
  • Matthew Morgan 65'
  • Bradley Lynch 69'
Att. 333
Mossley
  • Adam Jones 72'
1 - 1 Full time
Radcliffe FC
  • Richard Smith 12'
Att. 743
Prescot Cables
  • Christopher Almond 44' (Pen)
  • Michael Monaghan 79'
2 - 1 Full time
Runcorn Linnets
  • Daniel O'Brien 2'
Att. 210
Ramsbottom United
  • Nialle Rodney 7'
  • Joel Bembo-Leta 72'
2 - 0 Full time
Glossop North End
Att. 228
Trafford
0 - 0 Full time
Colwyn Bay

The Emirates FA Cup 18-19 - FOURTH ROUND QUALIFYING

Att. 2703
Hartlepool United
  • Niko Muir 8'
1 - 0 Full time
Kidsgrove Athletic
Att. 1709
Marine
  • Daniel Mitchley 49'
1 - 2 Full time
Salford City
  • DANIEL WHITEHEAD 40'
  • Danny Lloyd 57'
Att. 929
Warrington Town
  • Benjamin Garrity 25'
  • Tony Gray 48'
2 - 2 Full time
FC Halifax Town
  • NATHAN CLARKE 5'
  • Matt Kosylo 72'
Att. 681
Witton Albion
0 - 2 Full time
Solihull Moors
  • Adi Yussef 39'
  • Liam Daly 82'

Friday 19 October 2018

West Division

19:45
Leek Town
P - P
Kidsgrove Athletic

Tuesday 16 October 2018

Premier Division

Att. 190
Farsley Celtic
  • Adam Clayton 13'
  • William Hayhurst 45'
  • William Hayhurst 45'
3 - 2 Full time
Bamber Bridge
  • Brad Carsley 9'
  • Brad Carsley 18'
Att. 171
Grantham Town
  • Ryan Oliver 2'
  • Jacob Fletcher 90'
2 - 3 Full time
Nantwich Town
  • Sean Cooke 37'
  • Craig Lindfield 57'
  • Callum Saunders 81'
Att. 324
Hednesford Town
0 - 1 Full time
Lancaster City
  • Robert Wilson 27'
Att. 371
Hyde United
  • Thomas Pratt 26' (Pen)
  • Connor Simpson 42'
  • John McCombe 78'
  • Nicholas Platt 90'
4 - 1 Full time
South Shields
  • Robert Briggs 49' (Pen)
19:45
Marine
P - P
Gainsborough Trinity
Att. 330
Mickleover Sports
0 - 0 Full time
Matlock Town
Att. 1005
Scarborough Athletic
  • Bailey Gooda 35'
  • Michael Coulson 39' (Pen)
  • James Walshaw 77'
  • James Walshaw 85'
4 - 0 Full time
Buxton
19:45
Warrington Town
P - P
Stafford Rangers
Att. 202
Workington
  • Conor Tinnion 27'
1 - 2 Full time
Whitby Town
  • Andrew Monkhouse 61'
  • Lewis Maloney 62'

East Division

Att. 281
Cleethorpes Town
  • Scott Vernon 90' (Pen)
1 - 1 Full time
Brighouse Town
  • Jack Normanton 18'
Att. 203
Sheffield FC
0 - 0 Full time
Morpeth Town

West Division

19:45
Droylsden
P - P
Radcliffe FC
Att. 361
Prescot Cables
  • Josh Klein-Davies 9'
  • Jordan Southworth 22'
2 - 1 Full time
Mossley
  • Andrew Keogh 75'
19:45
Runcorn Linnets
P - P
Kidsgrove Athletic
19:45
Trafford
P - P
Leek Town

The FA Trophy 18-19 - PRELIMINARY ROUND - REPLAYS

Att. 103
AFC Mansfield
  • Kieran Wells 23'
  • Cameron Dear 45' (Pen)
2 - 1 Full time
Soham Town Rangers
  • Alistair Conway 59'
Att. 100
Loughborough Dynamo
  • Josh Riley 18'
  • Danny Gordon 62'
2 - 5 Full time
Leek Town
  • Aaron Bott 8'
  • Robert Stevenson 23'
  • Robert Stevenson 55'
  • Aaron Bott 60'
  • Aaron Bott 70'
Att. 187
Stamford
  • Grant Ryan 57' (Pen)
1 - 0 Full time
Belper Town
Watch video highlights
Att. 220
Tadcaster Albion
0 - 2 Full time
Droylsden
  • Domaine Rouse 49'
  • Sefton Gonzales 82'

Sheffield & Hallam Senior Cup 18-19 - Second Round

Att. 75
Shelley First
  • Craig Billington 4'
  • Matthew Waller 29'
  • Jack Burton 79' (OG)
  • Craig Billington 113'
4 - 4 Full time
Frickley Athletic
  • Jack Burton 45'
  • Jack Burton 55'
  • Jacob Hazel 89'
  • Jameel Ible 119'
Frickley win 4-2 on penalties

Monday 15 October 2018

Premier Division

19:45
Basford United
P - P
Witton Albion

The FA Trophy 18-19 - PRELIMINARY ROUND - REPLAYS

Att. 215
Atherton Collieries
0 - 1 Full time
Marske United
  • Craig Gott 65' (Pen)

Cumberland Senior Cup 18-19 - Round 1

Att. 139
Carlisle United
  • Jack Egan 13'
  • Max Brown 49'
  • Sam Adewusi 73'
3 - 2 Full time
Workington
  • Nathan Dryden 7'
  • Lewis Tidy 21'

Sunday 14 October 2018

The FA Trophy 18-19 - PRELIMINARY ROUND

Att. 138
Pickering Town
  • Joshua Greening 21'
  • Joshua Greening 49'
  • Joseph Danby 77'
3 - 0 Full time
Stocksbridge Park Steels

Saturday 13 October 2018

Premier Division

Att. 415
Basford United
  • James Reid 11'
  • James Reid 42'
  • Matthew Thornhill 45'
  • James Reid 57'
  • Lewis Carr 73'
5 - 2 Full time
Stalybridge Celtic
  • Scott Bakkor 28' (Pen)
  • Matthew Wolfenden 49'
Att. 265
Farsley Celtic
  • Jack Higgins 27'
1 - 1 Full time
Buxton
  • Bradley Roscoe 37'
Att. 316
Grantham Town
0 - 2 Full time
Lancaster City
  • Mathew Blinkhorn 32'
  • Robert Wilson 36'
Att. 537
Hednesford Town
  • Daniel Sweeney 5'
  • Daniel Sweeney 18'
2 - 1 Full time
South Shields
  • Lee Mason 67'
Att. 467
Hyde United
  • Ross Daly 59'
1 - 3 Full time
Gainsborough Trinity
  • Ross Hannah 15'
  • Alexander Simmons 53'
  • Alexander Byrne 90'
Att. 469
Marine
0 - 0 Full time
Whitby Town
Att. 210
Mickleover Sports
0 - 0 Full time
Nantwich Town
Att. 360
North Ferriby United
  • Luke Hinsley 35'
1 - 2 Full time
Stafford Rangers
  • Samuel Coulson 20'
  • Jake Charles 82'
Att. 1160
Scarborough Athletic
0 - 0 Full time
Bamber Bridge
Att. 303
Warrington Town
0 - 1 Full time
Matlock Town
  • Craig King 21'
15:00
Workington
P - P
Witton Albion

West Division

Att. 336
Colne
  • Alex Curran 42'
1 - 6 Full time
Runcorn Linnets
  • Kristian Holt 8'
  • Freddie Potter 25'
  • Daniel O'Brien 30' (Pen)
  • Connor McCarthy 53'
  • Daniel O'Brien 82' (Pen)
  • Paul Shanley 90'
Att. 234
Glossop North End
  • Matthew Russell 13'
  • Peter Boyle 30'
  • Matthew Russell 89' (Pen)
3 - 6 Full time
Widnes
  • Dale Korie-Butler 27'
  • Dale Korie-Butler 38'
  • Dale Korie-Butler 47'
  • Jack Dunn 66'
  • Oliver Turner 83' (OG)
  • Ben Hodkinson 90'
Att. 151
Market Drayton Town
  • Joshua Bradburn 90'
1 - 1 Full time
Mossley
  • Andrew Keogh 67'

The FA Trophy 18-19 - PRELIMINARY ROUND

Att. 278
Belper Town
0 - 0 Full time
Stamford
Att. 223
Chasetown
  • Jack Langston 45' (Pen)
  • Jack Langston 67' (Pen)
2 - 1 Full time
Lincoln United
  • Matthew Cotton 51' (Pen)
Att. 230
Clitheroe
  • Antoine Recizac 48'
  • Max Hazeldine 49'
  • James Sloane 82'
3 - 2 Full time
Pontefract Collieries
  • Jake Picton 31'
  • Eli Hey 40'
Att. 167
Droylsden
  • Brandon Zibaka 85'
1 - 1 Full time
Tadcaster Albion
  • Casey Stewart 68'
Att. 282
Gresley FC
  • Harry Lansdowne 26'
1 - 2 Full time
Newcastle Town
  • Matthew Lowe 34'
  • Michael Conlon 67'
Att. 341
Leek Town
0 - 0 Full time
Loughborough Dynamo
Att. 292
Marske United
  • Adam Wheatley 18'
  • Craig Gott 64'
  • Matthew Waters 78'
3 - 3 Full time
Atherton Collieries
  • Benjamin Hardcastle 35' (Pen)
  • Vincent Bailey 38'
  • Daniel Lambert 90'
Att. 198
Morpeth Town
  • Iulian Petrache 38'
  • Liam Henderson 45' (Pen)
  • Liam Henderson 69' (Pen)
3 - 4 Full time
Brighouse Town
  • Zephaniah Thomas 18'
  • Michael Turner 47' (OG)
  • Aaron Martin 64'
  • Aaron Martin 84'
Att. 630
Ossett United
  • Adam Priestley 10'
  • Aidan Chippendale 67'
  • Marcus Day 68'
  • Adam Priestley 72'
  • Karl Jones 79'
  • Adam Priestley 90'
6 - 0 Full time
Colwyn Bay
Att. 408
Prescot Cables
  • James Edgar 2'
  • Christopher Almond 24'
  • Michael Monaghan 45'
  • James Edgar 63'
  • Jordan Southworth 85'
5 - 1 Full time
Kendal Town
  • Steven Yawson 81'
Att. 248
Radcliffe FC
  • Ben Wharton 12'
  • Ben Wharton 84' (Pen)
2 - 3 Full time
Cleethorpes Town
  • Brody Robertson 2'
  • Brody Robertson 63'
  • Brody Robertson 70'
Att. 139
Skelmersdale United
  • Kevin Edgar 10'
1 - 3 Full time
Frickley Athletic
  • Jed Wilkinson 63'
  • Philip Watt 76'
  • Jameel Ible 82'
Att. 139
Soham Town Rangers
0 - 0 Full time
AFC Mansfield
Att. 128
Spalding United
  • Luke White 6'
1 - 4 Full time
Carlton Town
  • Aaron Opoku 35'
  • Mamoke Akaunu 40'
  • Aaron Opoku 76'
  • Aaron Opoku 89'
Att. 272
Trafford
  • Aaron Burns 3'
1 - 2 Full time
Ramsbottom United
  • Nialle Rodney 29'
  • Thomas Kennedy 51'
Att. 187
Wisbech Town
  • Adam Millson 48'
1 - 2 Full time
Kidsgrove Athletic
  • William Saxon 40'
  • Kyle Diskin 84'

Wednesday 10 October 2018

East Division

Att. 257
Pontefract Collieries
  • Vaughan Redford 7'
1 - 1 Full time
Morpeth Town
  • David Carson 14'

The Emirates FA Cup 18-19 - Third Round Qualifying - Replay

Att. 423
Kidsgrove Athletic
  • Lewis Bergin 68'
  • Rumenio Martins Valido Barai 100'
2 - 1 Full time
Workington
  • Samuel Joel 60'

Tuesday 9 October 2018

Premier Division

Att. 355
Bamber Bridge
  • Brad Carsley 31'
  • Jamie Milligan 76' (Pen)
  • Brad Carsley 79'
3 - 1 Full time
North Ferriby United
  • Luke Hinsley 60'
Att. 311
Buxton
  • Ashley Young 39'
1 - 0 Full time
Grantham Town
Att. 368
Gainsborough Trinity
  • Alexander Byrne 12'
  • Ashley Worsfold 24'
  • Ashley Worsfold 43'
3 - 2 Full time
Basford United
  • Matthew Thornhill 51'
  • Nathan Watson 80'
Att. 310
Matlock Town
  • Marcus Marshall 12'
  • Craig Westcarr 32' (Pen)
  • Marcus Marshall 81'
3 - 1 Full time
Marine
  • Adam Yates 5' (OG)
Att. 305
Nantwich Town
  • Craig Lindfield 10'
  • Craig Lindfield 49'
2 - 1 Full time
Hednesford Town
  • Daniel Sweeney 29'
19:45
South Shields
P - P
Workington
Att. 382
Stafford Rangers
  • Jake Charles 86'
1 - 3 Full time
Farsley Celtic
  • Luke Parkin 68'
  • Ben Atkinson 72'
  • James Spencer 90'
Att. 408
Stalybridge Celtic
  • Scott Wilson 20'
  • Matthew Wolfenden 79'
2 - 3 Full time
Scarborough Athletic
  • James Walshaw 44'
  • Nathan Valentine 58'
  • Michael Coulson 90' (Pen)
Att. 267
Whitby Town
0 - 1 Full time
Warrington Town
  • Jack Mackreth 80'
Att. 234
Witton Albion
  • Robert Hopley 70'
1 - 2 Full time
Mickleover Sports
  • John McGrath 10'
  • Nathan Jarman 17'

East Division

19:45
Cleethorpes Town
P - P
Pickering Town

West Division

Att. 103
Kendal Town
  • Gavin Clark 64'
1 - 4 Full time
Colne
  • Alex Curran 5'
  • Alex Curran 21'
  • Bradley Lynch 56'
  • Matthew Morgan 88'
Att. 84
Widnes
  • Dale Korie-Butler 7'
1 - 1 Full time
Ramsbottom United
  • Jerome Wright 72'

The Emirates FA Cup 18-19 - Third Round Qualifying - Replay

Att. 384
Guiseley
  • WILLIAM HATFIELD 59'
  • Kayode Odejayi 76'
2 - 1 Full time
Cleethorpes Town
  • Jonathan Oglesby 72'

Sheffield & Hallam Senior Cup 18-19 - Second Round

19:45
Frecheville First
P - P
Stocksbridge Park Steels
Att. 291
Sheffield FC
  • Charlie Wakefield 14'
1 - 3 Full time
Worksop Town
  • Tomas Poole 28'
  • Max Pemberton 30'
  • Liam Royles 82'

Staffordshire Senior Cup 18-19 - PRELIMINARY ROUND

Att. 54
Newcastle Town
  • George Shaw 77'
  • George Shaw 80'
  • Kyle Stubbs 86'
3 - 0 Full time
Bilston Town Community
19:45
Uttoxeter Town
P - P
Kidsgrove Athletic

The West Riding County Cup 18-19 - First Round

Att. 231
Ossett United
  • Corey Gregory 88'
  • Marcus Day 90'
2 - 1 Full time
Glasshoughton Welfare
  • Andrew Horbury 50'
Att. 149
Tadcaster Albion
  • Billy Whitehouse 22' (Pen)
  • Lamin Colley 37'
  • Casey Stewart 90'
3 - 1 Full time
Eccleshill United
  • Jake Thompson 27'

Manchester Premier Cup 18-19 - First Round

Att. 385
Glossop North End
0 - 2 Full time
FC United of Manchester
  • ELLIOT SIMOES 32'
  • ELLIOT SIMOES 90'
Att. 125
Irlam
  • Sam Bolton 49'
  • Connor Martin 50' (Pen)
2 - 3 Full time
Radcliffe
  • Shelton Payne 3' (Pen)
  • Shelton Payne 75'
  • Shelton Payne 90' (Pen)
Att. 145
Trafford
  • Liam Ellis 9' (Pen)
  • Liam Ellis 17'
  • Liam Ellis 24'
  • Jack Dorney 77'
4 - 0 Full time
Maine Road
Att. 159
West Didsbury & Chorlton AFC
  • Saul Henderson 25'
  • Anthony Potts 90'
2 - 3 Full time
Droylsden
  • Philip Marsh 30'
  • Philip Marsh 46'
  • Brandon Zibaka 56'

Monday 8 October 2018

West Division

Att. 291
Atherton Collieries
  • Jordan Cover 22'
  • Benjamin Conway 60'
  • Luke Giverin 80'
  • Luke Giverin 90'
4 - 1 Full time
Prescot Cables
  • Christopher Almond 89'

The West Riding County Cup 18-19 - First Round

Att. 111
Brighouse Town
  • Zephaniah Thomas 16'
  • Zephaniah Thomas 19'
  • Rhys Jenkinson 62'
  • Gabriel Johnson 67'
4 - 0 Full time
Garforth Town FC

Manchester Premier Cup 18-19 - First Round

Att. 70
Abby Hey
0 - 4 Full time
Mossley
  • Stephen Mason 20'
  • Ben Halfacre 30'
  • Aaron Dwyer 49'
  • Ezequiel Miranda 83'
Att. 134
Curzon Ashton
  • Jonathan Hurst 31'
  • Ryan Brooke 51'
  • Joe Guest 66'
3 - 2 Full time
Hyde United
  • Matthew Hughes 29'
  • David Brown 50'

Saturday 6 October 2018

Premier Division

Att. 216
Lancaster City
  • Charlie Russell 10'
1 - 1 Full time
Basford United
  • Nathan Watson 26'
Att. 448
Matlock Town
0 - 0 Full time
Hyde United
Att. 335
Nantwich Town
  • James Lawrie 23'
  • Joel Stair 43'
2 - 1 Full time
Farsley Celtic
  • James Spencer 45'
Att. 155
North Ferriby United
  • Jack Mail 30'
1 - 2 Full time
Stalybridge Celtic
  • Ross Dent 62'
  • Matthew Wolfenden 90'
Att. 1382
South Shields
  • Robert Briggs 13'
  • David Foley 47'
  • Gary Brown 59'
  • Carl Finnigan 82'
  • Ben Harmison 85'
5 - 0 Full time
Grantham Town
Att. 601
Stafford Rangers
  • Thomas Thorley 38'
1 - 3 Full time
Scarborough Athletic
  • Wayne Brooksby 30'
  • James Walshaw 41'
  • Kevin Burgess 54'
Att. 264
Whitby Town
  • Junior Mondal 4'
  • Dale Hopson 79' (Pen)
2 - 1 Full time
Bamber Bridge
  • Alistair Waddecar 22'

East Division

Att. 132
AFC Mansfield
  • Kieran Wells 66'
1 - 1 Full time
Ossett United
  • Karl Jones 15'
Att. 74
Carlton Town
0 - 1 Full time
Sheffield FC
  • Mitchell Dunne 68'
Att. 174
Frickley Athletic
  • Lewis Szanto 82'
  • Lewis Szanto 89'
2 - 1 Full time
Spalding United
  • Luke White 61'
Att. 101
Loughborough Dynamo
  • Karl Demidh 17'
  • Luke Thorogood 63'
  • Karl Demidh 77' (Pen)
3 - 3 Full time
Pontefract Collieries
  • Michael Dunn 48'
  • Glyn Cotton 65'
  • Eli Hey 67'
Att. 403
Morpeth Town
  • David Carson 69'
1 - 0 Full time
Lincoln United
Att. 134
Pickering Town
  • Joseph Danby 69'
  • Joshua Greening 73'
2 - 3 Full time
Gresley FC
  • Kane Lee 45'
  • Martin Smyth 53' (Pen)
  • Kieran O'Connell 57'
Att. 203
Stamford
  • Bradley Fortnam-Tomlinson 3'
  • Christopher Salt 13'
  • Grant Ryan 38'
3 - 2 Full time
Brighouse Town
  • Thomas Haigh 28'
  • Aaron Martin 70'
Watch video highlights
15:00
Stocksbridge Park Steels
0 - 2 Full time
Belper Town
  • Ricky Parlour 35'
  • Nathan Curtis 69'
Att. 139
Wisbech Town
  • Michael Frew 30'
1 - 4 Full time
Tadcaster Albion
  • Billy Whitehouse 22'
  • Aiden Savory 45'
  • Aiden Savory 66'
  • Casey Stewart 87'

West Division

Att. 179
Atherton Collieries
  • Jordan Cover 67'
1 - 2 Full time
Market Drayton Town
  • Simon Gregory 60'
  • William Wells 85'
Att. 272
Clitheroe
  • James Boyd 45'
1 - 2 Full time
Trafford
  • Aaron Burns 52'
  • Ross Davidson 86'
Att. 183
Kendal Town
  • Scott Harries 51'
1 - 2 Full time
Runcorn Linnets
  • Connor McCarthy 50'
  • Daniel O'Brien 80' (Pen)
Att. 327
Leek Town
  • Robert Stevenson 18'
  • Jordan Johnson 58'
  • Darren Chadwick 68' (Pen)
  • Robert Stevenson 81'
4 - 0 Full time
Prescot Cables
Att. 370
Mossley
  • Keenan Quansah 6'
  • Mason Duffy 13'
  • Aaron Dwyer 44'
3 - 2 Full time
Colwyn Bay
  • James Barrigan 17'
  • Joshua Brizell 72' (Pen)
Att. 146
Newcastle Town
  • Rod Orlando-Young 55'
1 - 0 Full time
Glossop North End
Att. 266
Radcliffe FC
  • Elliot Rokka 53'
1 - 1 Full time
Colne
  • Richard Taylor 21'
Att. 165
Ramsbottom United
  • Luke Thompson 15'
  • Jerome Wright 37' (Pen)
2 - 2 Full time
Chasetown
  • George Cater 39'
  • George Cater 88'
Att. 155
Skelmersdale United
0 - 1 Full time
Widnes
  • Jack Dunn 34'

The Emirates FA Cup 18-19 - THIRD ROUND QUALIFYING

Att. 371
Brackley Town
  • Adam Walker 49'
  • Matt Lowe 53'
2 - 3 Full time
Marine
  • Finlay Sinclair-Smith 7'
  • James Murray 32'
  • Finlay Sinclair-Smith 39'
Att. 255
Cleethorpes Town
  • Daniel North 84'
  • Scott Vernon 88'
2 - 2 Full time
Guiseley
  • WILLIAM HATFIELD 62'
  • Kingsley James 67'
Att. 1234
FC United of Manchester
  • Jack Bannister 32'
1 - 2 Full time
Witton Albion
  • James Foley 10'
  • Robert Hopley 64'
Att. 428
Gainsborough Trinity
  • Shane Clarke 9'
1 - 2 Full time
Blyth Spartans
  • Sean Reid 38'
  • Robert Dale 44' (Pen)
Att. 502
Kettering Town
4 - 0 Full time
Hednesford Town
Att. 505
Mickleover Sports
  • Isai Marselia 82'
1 - 2 Full time
Alfreton
  • JORDAN SINNOTT 34'
  • Richard Penicat 45'
Att. 543
Warrington Town
  • Bohan Dixon 45'
  • Benjamin Garrity 64'
2 - 1 Full time
AFC Telford United
  • Daniel Udoh 90'
Att. 558
Workington
0 - 0 Full time
Kidsgrove Athletic

Wednesday 3 October 2018

East Division

Att. 196
Lincoln United
  • Sean Wright 62'
1 - 0 Full time
Frickley Athletic
Att. 157
Pontefract Collieries
  • Jack Greenhough 25'
1 - 1 Full time
Marske United
  • Curtis Round 32'

Tuesday 2 October 2018

Premier Division

Att. 266
Buxton
  • Liam Hardy 7'
  • Gregory Young 78'
2 - 0 Full time
South Shields
Att. 142
Farsley Celtic
  • Paul Walker 64'
  • Jack Higgins 65'
2 - 0 Full time
Lancaster City
Att. 211
Grantham Town
  • Jack McGovern 58' (Pen)
1 - 2 Full time
Hednesford Town
  • Joe Fitzpatrick 25'
  • Michael Howard 89'
Att. 227
Hyde United
0 - 0 Full time
Workington
Att. 289
Marine
  • Craig Carney 90' (Pen)
1 - 0 Full time
Stafford Rangers
Att. 144
North Ferriby United
  • Jordan Harrison 39'
  • Luke Hinsley 45'
2 - 5 Full time
Matlock Town
  • Craig Westcarr 11'
  • Craig Westcarr 19'
  • Marcus Marshall 58'
  • Cleveland Taylor 65'
  • Craig Westcarr 84' (Pen)
Att. 807
Scarborough Athletic
  • Bailey Gooda 49'
  • James Walshaw 69'
2 - 0 Full time
Witton Albion
Att. 211
Stalybridge Celtic
  • Ross Dent 42'
1 - 1 Full time
Nantwich Town
  • Sean Cooke 37'
Att. 211
Warrington Town
  • Dylan Vassallo 6'
1 - 0 Full time
Mickleover Sports

East Division

Att. 175
Belper Town
  • Nathan Curtis 83'
1 - 1 Full time
Wisbech Town
  • Jonathan Fairweather 90'
Att. 263
Cleethorpes Town
  • Lewis Collins 59'
  • Lewis Collins 75'
  • Brody Robertson 86'
3 - 3 Full time
AFC Mansfield
  • Kieran Wells 45'
  • Jordan Annable 70'
  • Charlie Dawes 78'
Att. 148
Gresley FC
  • Callum Riddell 76'
  • Jamie Barrett 80'
2 - 1 Full time
Stamford
  • Joe Burgess 32'
Att. 311
Ossett United
  • Adam Porritt 9'
  • Marko Basic 88'
2 - 2 Full time
Pickering Town
  • Matthew Turnbull 12'
  • Ryan Blott 45'
Att. 93
Spalding United
  • Alfa Jalo 35'
  • Jack Brownell 85'
2 - 2 Full time
Carlton Town
  • Oliver Clark 10'
  • Aidan Austin 30'
Att. 153
Tadcaster Albion
  • Billy Whitehouse 68'
1 - 0 Full time
Loughborough Dynamo

West Division

Att. 132
Chasetown
0 - 1 Full time
Atherton Collieries
  • Vincent Bailey 71'
Att. 125
Colne
  • Oliver Wood 29'
1 - 2 Full time
Mossley
  • Ben Halfacre 49'
  • Michael Fish 73'
Att. 135
Colwyn Bay
  • James Barrigan 14'
1 - 2 Full time
Kidsgrove Athletic
  • Anthony Malbon 45'
  • Jordan Cole 87' (Pen)
Att. 127
Glossop North End
0 - 2 Full time
Clitheroe
  • Jonah Gosling 2'
  • Ben Matthews 85'
Att. 111
Market Drayton Town
  • Glynn Coney 78'
1 - 1 Full time
Leek Town
  • Jordan Johnson 60'
Att. 327
Runcorn Linnets
0 - 0 Full time
Radcliffe FC
Att. 139
Trafford
  • Mark Derbyshire 81'
  • Aaron Burns 90' (Pen)
2 - 0 Full time
Kendal Town

The FA Trophy 18-19 - Extra Preliminary Replays

Att. 221
Prescot Cables
  • Jack Lenehan 6'
  • Jordan Wynne 38'
  • Christopher Almond 61'
  • Christopher Almond 70' (Pen)
  • Josh Klein-Davies 72'
  • Lloyd Dean 87'
6 - 2 Full time
Sheffield FC
  • Waide Fairhurst 28'
  • Julian Lawrence 58'

Monday 1 October 2018

Premier Division

Att. 270
Basford United
  • Liam Hearn 27'
  • James Reid 35'
2 - 0 Full time
Whitby Town

East Division

Att. 174
Brighouse Town
  • Ousman Cham 30'
1 - 0 Full time
Stocksbridge Park Steels

West Division

Att. 94
Widnes
  • Ben Hodkinson 83'
1 - 1 Full time
Newcastle Town
  • Michael Conlon 26'

Lancashire FA Challenge Trophy 18-19 - First Round

Att. 88
Daisy Hill
  • Jamie Ramwell 55'
  • Matt Lawlor 77' (OG)
2 - 5 Full time
Bamber Bridge
  • Jamie Milligan 15'
  • Brad Carsley 19'
  • Brad Carsley 43'
  • Matthew Dudley 65'
  • Jordan Darr 90'

Latest news

Saturday's transfer list - October 20
Transfers Saturday's transfer list - October 20

Player movements registered with the EVO-STIK League from Sunday 14 October to 11am on Saturday 20 October 2018.

Listen to all four FA Cup ties live plus league action
Podcasts Listen to all four FA Cup ties live plus league action

All four FA Cup ties involving EVO-STIK League clubs are available on the airwaves this afternoon.

NPL Show - FA Cup special
Podcasts NPL Show - FA Cup special

The weekly Evo-Stik NPL Show returns this week as we look ahead to this weekend's Fourth Qualifying Round ties in The FA Cup, as we hear from the Managers at Kidsgrove Athletic, Warrington Town, Marine, and Witton Albion.

The Evo-Stik League newsletter

Keep up-to-date with our exclusive email newsletters.

Subscribe